نمایندگی خاویار تهران
خانه / خاویار آسترا / قیمت خاویار بلوگا دریایی ایران
خاویار بلوگا دریایی ایران

قیمت خاویار بلوگا دریایی ایران

چرا قیمت خاویار بلوگا دریایی ایران اینقدر بالاست؟ آیا واقعا خاویار بلوگا دریایی در بازار فروخته می شود، یا تمامی خاویار موجود در بازار پرورشی است!؟ مسلما جواب این سوالات نیاز به کمی تامل و دقت در میزان تولید خاویار دریایی و خاویار پرورشی در ایران دارد.

سال هاست که جمعیت ماهیان خاویاری در دریای خزر به شدت در حال کاهش است و به شدت نسل این ماهی ها در حال خطر نابودی قرار دارد. دریای خزر زمانی بیشت از ۹۳ درصد ماهیان خاویاری را در خود جای داده بود، وضعیت حال حاضر این آبزیان بسیار نگران کننده است.

ماهیان خاویاری دریای کاسپین (خزر)

 1. فیل ماهی یا همان بلوگا
 2. قره برون
 3. چالباش
 4. شیپ
 5. اوزون برون

خاویار بلوگا دریایی ایران

احیای نسل ماهی خاویاری خزر

بعد از آمار عجیب و قریب الوقوع بودن انقراض نسل ماهاین خاویاری دریای کاسپین (خزر) جهت حفظ بقا این گونه آبزی کنوانسیون CITES در سوئیس برگزار شد و بررای ۵ کشور حاشیه خزر مقرر گردید، صید تجاری ماهی خاویار از دریای خزر ممنوع شود و فروش خاویار دریای (خاویار وحشی) در بازار جهانی منع شد.

کاهش شدید صادرات خاویار ایران در دهه ۸۰ خورشیدی

در این دوره میزان صادرات خاویار ایرانی از چند صد تن در سال به تنها چند صد کیلو در سال کاهش پیدا کرد.

دو دلیل اصلی کاهش صادرات خاویاری

 1. کاهش شدید تعداد ماهیان خاویاری دریای خزر
 2. ممنوعیت صادرات خاویار وحشی (خاویار خزر)

خاویار بلوگا دریایی ایران

احداث اولید مزرعه خاویاری در سال ۸۲

اما چاره کار راهی نبود جز پرورش ماهی خاویاری و احداث مزارع پرورش ماهیان خاویاری. زمانی که برای احیای نسل ماهین خاویاری و برنامه تکثیر مصنوعی بچه ماهی خاویاری در حال انجام بود و هر ساله شیلات تعداد زیادی بچه ماهی خاویاری تکثیر و در دریا رهاسازی می کرد، فردی در قم تصمیم گرفت ماهی خاویاری پرورش دهد. بله اولین مزرعه ماهی خاویاری توسط آقای برخوردار و در قم تاسیس شد. جایی که به سختی میشد آب شیرین پیدا کرد و منابع آب زیرزمینی شور بودند. ایشان تصمیم گرفتند با منبع آب شوری که دارند پرورش ماهی خاویاری را شروع کنند.

بعد از ایشان و در سال ۸۳ مزرعه ماهیان خاویاری مروارید قروق تاسیس شد. این مزرعه در شهرستان تالش واقع شده است. مروارید قروق نیز اولین مزرعه تولید و پرورش ماهی خاویاری با آب دریا بود.

خاویار بلوگا دریایی ایران

پرورش گونه های خاویاری جدید در ایران

علاوه بر رقم های بومی خزر هچون فیل ماهی و اوزون برون، رقم های وارداتی و هیبریدی نیز پرورش داده می شود:

 • ماهی خاویاری سیبری
 • ماهی خاویاری استرلیاد
 • ماهی خاویاری بستر

رونق پرورش و صادرات خاویار

زمانی فرا رسید که کم کم مزارع پرورش ماهی خاویاری در جای جای کشور احداث گردید و بدون محدودیت در تامین منبع آبی (آب دریا، آب شور و شیررین چاه، رودخانه، چشمه و قنات) همگی برای پرورش ماهی خاویاری مورد استفاده قرار می گرفت. پس از این دوره بود که میزان تولید خاویار ایرانی افزایش پیدا کرد و با آمار حدود ۵ تا ۱۰ تن در سال (آمار متفاوت در سالهای اخیر) دوباره صنعت صادرات خاویار ایران رو به رشد نهاد و بازهم کشورمان از صادر کنندگان بزرگ خاویار شد.

خاویار بلوگا دریایی ایران

انواع خاویار های معروف ایرانی

با توجه به اینکه کشورهای مختلفی در دنیا خاویار ایران را تقاضا می کنند، شرکت های ایران خاویار بلوگا را که کیفیت منحصر به فرد داشته پیشنهاد داده و با قیمت مطلوب در اختیار آنها قرار می دهند.

 • بلوگا
 • خاویار الماس (یک نوع خاویار بلوگا)
 • سوروگا
 • آسترا
 • بری
 • فشرده یا کلاسیک
 • استرلید

خاویار بلوگا دریایی ایران

خاویار بلوگا معروف ترین خاویار ایرانی است که بسیار بازار پسند بوده و آنرا با نام ایران اصیل ایرانی می شناسند. پس از افت تولید خاویار بلوگا دریایی در دهه ۸۰ خورشیدی، قیمت خاویار بلوگا دریایی ایران به شدت افزایش پیدا کرد، به طوری قیمت هر کیلو خاویار بلوگا دریایی در بازار جهانی به چندیدن هزار دلار رسید.

خاویار بلوگا دریایی

مشاوره و فروش رایبد خاویار :
آقای جباری
شماره تماس: 09120824255
شماره تماس: 09113846944
شماره تلفن ثابت: 02128426944
پست الکترونیکی: info@raibodcaviar.ir
سامانه پیامکی: 30004505004335

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما ، قیمت انواع خاویار، ماهی خاویار و بچه ماهی خاویاری در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

مطلب پیشنهادی

قیمت روز خاویار فیل ماهی

قیمت روز خاویار فیل ماهی

مجموعه رایبد خاویار یکی از فروشگاههای آنلاینی در سراسر کشور ایران است که انواع خاویارهای …

دیدگاهتان را بنویسید

قیمت خاویار ایران - رایبد خاویار